Drodzy Czytelnicy
Serdecznie witam w nowym roku i oddaję w Wasze ręce najnowsze wydanie „Asysty Dentystycznej”. Nasi stali Czytelnicy na pewno zauważą zmiany, które wprowadziliśmy z wydaniem 1/2019. Oprócz nowej szaty graficznej, która pozwoli nam przedstawiać artykuły w jeszcze bardziej przystępnej formie, zmieniony został także papier, na którym drukowany jest kwartalnik. Od 2019 roku „Asysta Dentystyczna” będzie drukowana na papierze ekologicznym zgodnym z certyfikatami FSC oraz PEFC promującymi zrównoważoną i trwałą gospodarkę leśną.
Wierzymy, że ten mały krok pozytywnie wpłynie na środowisko, a dodatkowo przyczyni się do promowania ekologicznych praktyk i zachowań.
Rok 2019 zapowiada się bardzo aktywnie. W marcu nasza redakcja będzie uczestniczyć w kolejnej edycji International Dental Show w Kolonii, a tuż po tym wydarzeniu będziecie mogli nas spotkać na targach Krakdent w Krakowie – gorąco zapraszam do odwiedzenia naszego stoiska w hali Dunaj. Cały czas trwają także
przygotowania do kolejnej edycji Konferencji Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej, która tym razem odbędzie się w Warszawie – już można dokonywać zapisów.
Na koniec zapraszam do lektury – w noworocznym wydaniu na okładce gościmy asystentkę stomatologiczną Dorotę Wadych z gabinetu Success Stairs w Toruniu, która opowiada, przy jakich zabiegach najczęściej asystuje i jak wygląda praca w nowoczesnym gabinecie. Poza tym w numerze: oral piercing, zmiany chorobowe na języku, wskaźniki periodontologiczne, kolejny odcinek „Egzaminu w pigułce”, opracowanie na temat zgód na leczenie oraz kolejna lekcja języka niemieckiego.
Zapraszam do lektury!
Michał Kluczkowski
redaktor naczelny
Asystentka stomatologiczna Dorota Wadych z gabinetu Success Stairs w Toruniu w rozmowie z Pauliną Budną-Muc opowiada, przy jakich zabiegach najczęściej asystuje i jak wygląda praca w nowoczesnym gabinecie.
Kolczykowanie ciała nie jest zjawiskiem nowym, a jednak stale aktualnym i popularnym. Już w starożytności ludzie wykonywali kolczyki w celach symbolicznych i religijnych, aby wskazać na przynależność do danego plemienia.
Higienistka stomatologiczna spotyka się w gabinecie z wieloma różnymi chorobami jamy ustnej, dlatego powinna umieć rozpoznać objawy każdej z nich. Dzięki temu można zapobiec rozwojowi choroby i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Próchnica jest procesem patologicznym, umiejscowionym, zewnątrzpochodnym, który prowadzi do proteolitycznego rozpadu i demineralizacyjnych twardych tkanek zęba.
Właściwe funkcjonowanie gabinetu stomatologicznego zależy od jego wyposażenia w sprzęt, instrumenty, materiały stomatologiczne oraz takiego ich rozmieszczenia, aby znajdowały się w zasięgu asysty i stomatologa.
Wskaźniki stomatologiczne pozwalają na zarejestrowanie potrzeb leczniczych, obecności zmian chorobowych i stopnia ich nasilenia oraz określenie stopnia potrzeb leczniczych, profilaktycznych i rehabilitacyjnych.
Świadomość konieczności zachowania stałych zębów w zdrowiu tak, aby służyły jak najdłużej, zrodziła się w XIX wieku, natomiast już w czasach nowożytnych zaczęto zastanawiać się nad sposobami leczenia uzębienia.
Przestrzeganie odbierania od pacjentów zgody na leczenie stomatologiczne według zasad określonych w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty jest istotne nie tylko z punktu widzenia poszanowania podstawowego prawa pacjenta do samostanowienia, ale również z tego powodu, że wykonywanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta jest czynem karalnym.
Przy sporządzaniu roztworu dezynfekcyjnego należy pamiętać o przestrzeganiu krok po kroku wszystkich określonych zasad.